Redbull.com – Čtyři Češi ve veteránu, voodoo rituály…

Prosinec 2020

Rozhovor převzat z webu www.redbull.com

Čundr v Africe: Čtyři Češi ve veteránu, voodoo rituály, džungle i poušť

Vydali se na expedici po Ghaně, Togu a Beninu a natočili dokumentární sérii (nejen) o místních zvycích. Přečti si rozhovor s Čechy, kteří projeli netradiční kus světa v zebrované Toyotě z 80. let.

Pepa, Pavel, Vítek a Koudy – řidič, mechanik, kameraman a fotograf – vyrazili na expedici po pobřežních státech západní afriky, kterou nazvali Čundr v Africe. Náročnou a nevyzpytatelnou cestu podnikli ve veteránu – v terénní Toyotě Land Cruiser z roku 1985, kterou překřtili na Zebru. Cestu lemoval jejich zájem o místní etnika, která stále udržují své původní tradice, o koloniální historii států, českou stopu na těch nejodlehlejších místech, nádhernou přírodu a na konci dne i o studené pivo a nocleh v hamace.

Všechny 4 díly série najdeš na redbull.cz/afrika!

Trasa jejich cesty vedla přes Benin, Togo a Ghanu (pokud už teď tápeš, radši se podívej na Google, ať víš, kde tyto africké státy leží). Trasu si dobrodruzi vybrali kvůli nepřeberné pestrosti, kterou na relativně malém území tento kousek země nabízí. Ve čtyřdílné minisérii Čundr v Africe tak nehybí ani voodoo rituály, místní pálenka, čekání na fixera uprostřed džungle, svařování zrezivělé střechy Zebry místním šikulou nebo módní přehlídka v tradičních společenských oblecích, které rozhodně nešetří jemností, ani výraznými barvami.

ZEBRA

Ústřední dvojici expedice tvořili Josef a Pavel. Josef procestoval za posledních 30 let pěknou spoustu zemí. Vždy ho ale zajímal odlišný způsob života domorodých etnik v globalizovaném světě. Zatímco archeologové se hrabou v zemi, historie se skrze jejich životy stává současností. Pavel je parťák do nepohody, který s Josefem čundruje po západní Africe už čtvrtý rok. Má nejraději večery u ohně s pivkem a jako mechanik si na autě zatím poradil se vším. Ústřední dvojice ti spolu s kameramanem Koudym a režisérem Vítkem celou expedici přiblíží.

Jak se expedice po Africe plánuje? Hádáme, že Google Mapy a místní průvodce asi nestačí.

Pepa: Plánování cest do zapadlejch částí Afriky je většinou delší a náročnější než samotná cesta. Používáme googlování, satelitní snímky, zdroje cestovatelů i neziskových organizací působících v dané lokalitě. Samozřejmě na prvním místě řešíme bezpečnostní situaci, pro což se nejlépe osvědčily stránky např. ministerstva zahraničí Velké Británie. Bohužel MZV ČR není v tomto ohledu dobrý zdroj informací, de facto všude vám napíší to stejné, nevycházet po setmění, nedoporučujeme cestovat, a tak dále.

Zásoby jídla nakupujeme až v Africe na tržnicích, v hlavním městě třeba i v supermarketu, dostatek vody máme vždy s sebou. Něco si pak vaříme sami na ohni, nebo jíme u místních. Co se týče mobilního spojení, tak to je jak kde. Pokud je oblast celkem bezpečná, tak to, že v nějakém regionu není signál, nevadí, ale třeba do nekonečné pouště v Mauritánii jsme měli satelitní telefon.

Proč jste si vybrali pro zdokumentování zrovna tuto oblast/etapu expedice se Zebrou?

Pepa: Tato část Afriky byla vybrána právě z důvodů zajímavých etnik a pro její malou návštěvnost. Auto Zebra je tam klíčové, protože ve většině zemí Západní Afriky, které projíždíme, se auto nedá ani půjčit a jiné cestování tam je skoro nemožné. Tedy pokud se chcete dostat do odlehlejších míst a nechcete to profrčet po hlavním tahu.

V sérii odrážíte „mizející Afriku“. Co vás na kmenovém životě fascinovalo?

Vítek: V Západní Africe obecně se míchá mnoho rozmanitých kultur a za vším, co se do dokumentu dostalo, byl a je upřímný zájem zdokumentovat tradice místních, než se časem vytratí. Dobrým příkladem je třeba okrasné zjizvování ve tváři. To o jeho nositeli vypovídá, ke kterému kmeni patří. Dříve to bylo důležitou součástí místní kultury, ale dnes je to vnímáno jako přežitek a místní od něho pomalu upouštějí. Některé spojitosti si člověk vytvoří třeba až s odstupem. Jako například moment, kdy jsme byli o něco později na Kubě svědky stejných rituálů a tradic, které jsme viděli i v Beninu. Otrokářské lodě totiž v minulých stoletích mířily nejčastěji ze Západní Afriky do téhle oblasti.

Celý rozhovor naleznete zde …

Prohlédněte si všechny mé cesty. Stojí to za to.Vyrazit na cestu