Náš ostrov Tailana

Jeden resort – jeden ostrov

Ostrov Tailana se nachází v souostroví Pulau Banyak v provincii Aceh, které je vzdálenou oblastí západního pobřeží ostrova Sumatra v Indonésii. Jedná se o řídce osídlenou oblast (6 500 obyvatel), která stále oplývá spoustou původního přírodního prostředí a ekosystémů. Celé souostroví je v současné době zařazeno do statusu Taman Wisata Alam (chráněná oblast), přičemž v roce 2019 bylo z této kategorie vyloučeno několik obydlených oblastí. Kvůli tomu, že zde vláda nemá přímou rozhodovací pravomoc, existuje tak tlak ze strany místní vlády na vyloučení zbytku oblastí z chráněného statusu a zároveň usiluje o zachování centrální části hlavního ostrova (Tuangku) a celého oblast ostrova Bangkaru v této chráněné zóně. Podporuji tuto iniciativu, protože Bangkaru má 60 km2 nedotčeného primárního lesa a Tuangku má primární les v centrální oblasti, ale zbytek ostrovů je druhotný les, farmy, plantáže nebo osady, které budou z tohoto statusu brzy vyloučeny.

Turismus

V souostroví Banyak je několik malých provozovatelů bungalovů, ale v dnešní době již nestačí na nároky hostů vyšší třídy. Většina hostů jsou nyní místní turisté z města Medan, velmi často velké skupiny bohatých Indonésanů čínského původu, sezónní surfaři, baťůžkáři a nadšenci divoké fauny a flory. Jakmile bude například letiště v přístavu Singkil nebo jiné v provozu, bude do celého souostroví přicházet více hostů.

Přeprava

Nejbližší velké letiště je v současné době v Medanu, což je 9 hodin cesty autem od přístavu Singkil, případně můžeme využít letiště v jižní části souostroví na ostrově Nias (Gunung Sitoli), které je vzdáleno přibližně 2,5h motorovým člunem od naší destinace, ale vzhledem k nákladům na dopravu motorovým člunem z letiště je tato možnost určena pro náročnější turisty.

Další fakta o ostrově

 • 8 ha – One island one resort concept – odlišný od ostatních
 • Existující malý resort o kapacitě min. 20 osob s malou restaurací, potápěčským centrem atd.
 • Dlouholetá historie jakožto prvního resortu v souostroví – známé lokální místo
 • V porovnání s ostatními ostrovy se zde vyskytuje výrazně menší množství komárů
 • 500-800 kokosových palem

Ochranné aktivity na našem ostrově

Udržitelnost a ochrana přírody není pro naši firmu pouhý slogan, ale je to střed naší práce a vlastně i důvod proč celý projekt OSTROV TAILANA vznikl. Když se Josef potkal v roce 2019 s Tomášem zjistili, že je spojuje chuť dělat business trochu jinak. Většina firem snadno přislíbí, že část zisku věnují na ochranu životního prostředí, ale my se rozhodli, že do ochrany přírody něco dáme už z investovaných prostředků dlouho před tím než se investice začne splácet.

No a co tedy vlastně děláme?

 • Celý rezort postupně přebudujeme tak aby, většina energie potřebné pro chod byla z obnovitelných zdrojů.
 • Vybudujeme na ostrově vlastní Permakulturní zahradu, která by měla sloužit nejen jako zdroj zeleniny a ovoce pro turisty, ale především jako místo kde se místní lidé mohou znovu naučit pěstování zeleniny a zároveň získat sazeničky pro svoje zahrádky.
 • Platíme dlouhodobý pronájem domu ve vesnici haloban, který slouží studentům Univerzity Palackého jako základna pro projekt EDUINDO, která posílá studenty do místních škol vyučovat environmentalni angličtinu. Zároveň studenti také spouští projekt udržitelného mikrozemědělství.
 • Přímo podporujeme finančně a materiálně projekt Ochrany ostrova Bangkaru skrze českou neziskovou organizaci Lestari z.s., která vykonává aktivní ochranu ostrova pomocí financování teamu rangerů na ostrově a lodních hlídek na moři.

Připravujeme:

 • Vyhlášení podmořské chráněné rezervace v okolí našeho ostrova a obnovu korálového útesu pomocí transplantace korálových štěpů z korálových školek.
 • S námořním úřadem chystáme vysazení ohrožených ryb zpět do souostroví Pulau Banyak do chystané podmořské rezervace.
 • Stipendia pro místní děti, kterým budeme hradit studium na Univerzitě Syiah Kuala v Acehu.


Více o ostrově, ceny a informace o ubytování naleznete na stránkách www.tailanaisland.info

Přejít na stránky ostrova

Prohlédněte si všechny mé cesty. Stojí to za to.Vyrazit na cestu